28 Aralık 2014 Pazar

Aloe Veranın Faydaları

Aloe VeraAloe vera isimli bitki zambakgiller familyasındandır. Anayurdu Afrika kıtası olan aloe vera, ülkemizde güneybatı ve güney bölgelerimizdeki sıcak yörelerde yabani olarak yetişmekte, sarısabır olarak bilinmektedir, aloe vera kimi yerlerde de süs bitkisi olarak kültürü yapılmaktadır.


Aloe vera 30 santime kadar boylanabilen, duyarlı fazla yıllık etli ve sulu bitkidir. Kılıç biçiminde uca doğru incelip sivrileşen, kenarları testere gibi küçük dikenli, soluk yeşil renkli ve üzerinde daha açık renk lekeler bulunan etli yaprakları toprağın üzerinde rozetler oluşturarak yükselir. Aloe vera otu yapraklarının içinde saydam, jöleye benzeyen bir özsu bulunur. Hafif kokulu olan bu özsu, havayla karşılaşınca katılaşır fakat alkolde hemen erir. Serbest ya da glikozit halde antrasen türevleri (aloin ve aloemodin adlı maddeler), uçucu yağ ve reçine içerir. Aloe vera otundan çıkarılan bu özsu, kozmetik ve ilaç endüstrilerinde kullanılmaktadır.Aloe Vera YararlarıAloe vera müshil etkisine sahiptir, ancak fazla kullanılırsa diareye neden olabilir. Sindirimi kolaylaştırır. Safra söktürücüdür. Kadınlarda aybaşı kanamasını artırarak aybaşı dönemini kolaylaştırır.


Böyle durumlarda, etkisinden yararlanmak üzere Aloe vera otu yaprakları kesilerek ya da çizilerek çıkan özsu alınır. Ancak, fazla küçük bir dozu, bir-iki damla (0,1-0,3 gram) yeterli olur. Deri iltihapları ve egzama durumlarında rahatlama sağlamada yararlıdır. Aloe vera otu ayrıca yaraları, küçük yanıkları, güneş yanıkları ve böcek sokmalarını iyileştirir. Kuru ciltleri nemlendirip rahatlatır. Bu gibi durumlarda, aloe vera yapraklarından çıkarılan özüğt, şikayetli yerlere dıştan uygulanır. Gebe kadınlarda rahim kasılmalarına ve emzikli annelerde bebekte ishale neden olacağı için, bu gibi kişiler Aloe vera otu dahilen kullanmamalıdır.


Aloe vera otunun az miktarı faydalıdır. Elli gram Aloe Vera kütlesi toz haline getirilip bir dakika sıcak suda toz eriyene kadar mikserle karıştırılır, balla tatlandırılarak, bir ‘er fincan içilir. Alın ve şakaklara sürüldüğü zaman baş ağrısına karşı faydalıdır. Ağız ve burun yaralarına da iyi gelir. Aloe vera otu su ile karıştırılarak iki kaşık kadar içildiği zaman zekayı geliştirir, kalbi kuvvetlendirir, safra ve balgam artıklarını mideden temizler, şehveti düzenler, soğukta içildiği zaman ise kanlı ishalden korkulur. Kökünün veya sap kısmının tozunun, makatta meydana gelen yaralar üzerine serpilmesi gayet faydalıdır.

Aloe Vera KullanımıAloe vera otu su ve sirke ile eritilerek saç diplerinde kullanılır, aloe vera ile saç diplerine masaj yapılırsa saçların dökülmesini önler. Kaynatılıp yaralara pansuman yapılır, yanık yaralarında ağrıyı keser. Bal ile macun yapılır dil etrafında beliren şişliklerde ağızda tutulur. Hekimlikte ve güzel koku yapımında kullanılmıştır. Sürme gibi ağrıyan göze çekilir veya damlatılır Göze sürme gibi çekildikten veya damlatıldıktan sonra göz, bir sargı ile kapatılır, göz kapaklarındaki şişlikleri giderir karaciğerdeki tıkanıklığı açar, sarılığı giderir.


Aloe vera nemlendirici özellikleri bilinen bir bitkidir, kozmetiklerde özellikle nemlendirici olarak kullanılır, ancak saf aloe vera öz suyu cilt bakımında kullanılırsa çok iyi sonuçlar verir. Aloe vera suyu cilt bakımında oldukça yararlanılan bir kaynaktır. Kremlerde veya şampuanlarda ilave olarak kullanmaktansa safının kullanımı daha faydalıdır.


Siz de aloe vera hakkındaki görüş bilgi ve önerilerinizi paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca yazımızı sosyal mecralarda paylaşarak daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.