28 Aralık 2014 Pazar

Alerjik Nezle

Alerjik Nezle


Alerjik nezle genelde saman nezlesi olarak bilinir. İngilizce "free flu" olarak bilinir. Bu hastalık bebekler ve küçük çocuklarda nadir görülmesine rağmen büyük çocuklar ve ergenlik çağındaki gençlerde oldukça yaygın görülür. Alerjik nezle hayatı tehdit eden hastalık olmamasına rağmen, okuldan kalma, etkinliklere katılamama, orta kulak ve sinüzit hastalıklarına neden olabilir. Belirli mevsimlerde oluşan alerjik nezlede çimen, ağaç ve yabani otların rüzgarla taşınan polenleri suçlanır. Ev tozu ve akarları evcil hayvan tüyü veya küf mantarları sürekli alerjiye neden olabilirler.Alerjik Nezle Belirtileri


Tekrarlayan hapşırma, burun tıkanıklığı, su gibi burun akıntısı ve kaşıntı tipik alerjik nezle belirtilerdir. Ateş bu tabloda yer almaz. Gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve sulanma eşlik edilebilir. Sigara dumanı ve boya gibi kokular hastalığın alevlenmesine yardımcı olur. Bazı alerjik nezle belirtileri şunlardır;

Burun tıkanıklığı. 

Burun, damak ve genizde kaşınma. 

Dumana hassasiyet. 

Koku almada duyu kaybı. 

Boğazda gıcık. 

Horlama. 

Nefes kokusu 

Alerjik Nezle Tedavisi


Alerjik nezle tekrarlayıcı, uzun süren ve kendiliğinden geçmeyen bir hastalıktır. Uygun teşhis ve tedavi ile kontrol altına alınır. Bu konuda en kısa zamanda uzman hekime başvurmak en doğru çözümdür. Alerjik hastalıkların tedavisi için çeşit çeşit ilaç eczane raflarında alerjisi olan hastaları beklemekte ise de tedavide ilk safha bu değildir.

Öncelikle doktorunuz alerjinin nedenini bulmaya çalışır, doktorun hastasından alacağı ayrıntılı alerji öyküsü yeterli fikir vermez ise deri adı konmaya çalışır. Dört yaşından küçük çocuklarda bu testlerden yeterli doğru sonuçlar alınacağı kesin değildir. Bu yüzden küçük çocuklarda belirli ilaçlarla alerjik belirtilerin çıkması önlemeye çalışılmaktadır.

Alerjik nezle ile ilgili yazdıklarımız burada bitiyor, sizde tecrübe bilgi ve deneyimlerinizi yorum aracılığıyla paylaşarak daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına yardım edebilirsiniz teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.