28 Aralık 2014 Pazar

Alıcın Faydaları

AlıçAlıç adı verilen meyve alıç ağacı denilen ağaçta yetişmektedir. Alıç ağacı altı metreye kadar uzayabilen, pembe ve beyaz renkte çiçekler açan, dikenli bir ağaçtır. Alıç ağacı daha fazla yabani olarak yetişir. Nisan-Mayıs aylarında kokulu ve pembemsi beyaz renkli çiçekler açan, orman ve seçenek kenarlarında rastlanan, koyu sarı veya esmer kırmızı meyvaları olan çalıya benzer bir ağaçtır. 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır. Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir. İçeriğinde ; Tanen, trimethylamin ve bazı vitaminler flavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.

Eski uygarlıklarda yani Antik Yunanlı ve Romalılar alıcı neşe ve mutluluğun sembolü olarak kabul etmiştir. Gelinlerin ellerinde tuttuğu çiçek demetlerinde bu bitkiyi kullanmışlardı. Yine Romalılar yeni doğan çocukların ruhunu şeytandan korumak için evlerine alıç yaprakları asıyorlardı.Alıç YararlarıAlıç çeşitli, yararlarıyla öne çıkmaktadır, önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenler. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Cinsel gücü arttırır.

 

Alıç Çayı


Alıç daha fazla çay olarak kullanılır. Ancak piyasadan tablet ve kapsüllerini de alarak tüketebilirsiniz. Alıç çayı için; ince kıyılmış bir tatlı kaşığı alıç bitkisi bir bardak kaynar suyla haşlandıktan sonra 10 dk. demlenir ve süzülerek içilir. Balla tatlandırılabilir. Günde iki üç bardak içilebilir.

Alıç Kullanımı


Alıç yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır. Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı ile alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi sonrası iyileşmeyi kolaylaştırır. Lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konursa yararı görülür. Suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği için Alıç, uzun süreli olarak kullanılabilir. Zaten etkilerini göstermesi için belli bir zaman kullanmak gerekmektedir. Alıç meyvesinden çok güzel reçeller yapılmaktadır. Alıç reçeli oldukça harikulade bir kahvaltılıktır.

Alıç hakkındaki bilgi ve tecrübelerinizi yorum olarak paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca alıç yazımızı faydalı bulduysanız sosyal mecralarda paylaşabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.