28 Aralık 2014 Pazar

Akciğer Tümörleri (Akciğer Kanseri)

Akciğer Kanseri Belirtileritibbitedavi.com olarak sizler için akciğer tümörleri hakkında bir yazı hazırladık.


Akciğer, hava soluyan omurgalılardaki temel solunum organıdır. Ana görevi atmosferdeki oksijeni kan dolaşımına nakletmek ve dolaşımdaki karbondioksiti atmosfere çıkartmaktır. Bu görev, gaz değişiminin vuku bulduğu milyonlarca küçük, müstesna biçimde çok ince duvarlı hava kesecikleri oluşturan dolaşımı sağlayamadan kanı boşa vermektedir. Özelleşmiş hücrelerin mozaiği sayesinde gerçekleşir. Akciğerlerin solunumla ilgili olmayan görevleri de vardır.


Akciğer Kanseri Nedenleri
Akciğer ile ilgili tıbbi terimler genellikle pulmo- ile başlar; bu Latince pulmonarius, "akciğerlerin", sözcüğünden gelmektedir ki bu sözcük de Yunanca pleumon yani "akciğer" ile akrabadır.


Akciğer tümörleri, trekea, bronş, bronşiol ve alveollerde gelişir. Solunum sistemi epitelinde geliştiği için bronkojenik kanser olarak da adlandırılır. Akciğer tümörleri, malign ve selim tümörler olarak iki şekilde görülür. Malign tümörler, akciğer kanseri olarak bilinirler.

Akciğer tümörleri, akciğer kanseri olarakta adlandırılır. Toplumda en sık görülen ve ölüm oranı en yüksek olan kanser türüdür.

Etyoloji (Nedenleri): Akciğer tümörlerinin nedenlerinin başında hava kirliliği ve sigara gelmektedir. Ayrıca aromatik hidrokarbonlar, arsenik, kömür ve petrolün yan ürünleri, iyonize radyasyon, asbestler ve bunlar gibi etkenler akciğer kanserine neden olmaktadır.

Akciğer tümörleri histolojik olarak dört gruba ayrılır. Bunlar:

-Epidermoid kanserler,

-Küçük hücreli anaplastik kanserler,

-Adeno kanserler,

-Büyük hücreli anaplastik kanserlerdir.

Bu sayılan kanser türlerinden seyri en iyi olan, epidermoid kanserlerdir. Yavaş ilerler, geç metastaz yaparlar. Buna rağmen tüm kanserler içinde; akciğer kanserleri, en erken metastaz yapan kanserlerdir. Metastaz yerleri(kanserin yayılım yerleri) beyin, sürrenaller, böbrekler, kemikler, karaciğerdir. Diğer doku ve organlara yayılım daha geç olmaktadır.

Akciğer Kanserleri üç yolla yayılır:

Direkt yayılır.

Kan yoluyla yayılır.

Lenf yoluyla yayılır.

Epidermoid kanserler direkt yayılır. Böylece lenf bezlerine, kan damarlarına, mediasten organlarına ve göğüs duvarlarına atlar. Anaplastik kanserler lenf yoluyla, adeno kanserler kan yoluyla yayılır.


Sistemik belirtiler:

Öksürük , tümörün yaptığı irritasyona bağlı olarak gelişir. Önceleri kurudur, daha sonra bronşitin tabloya eklenmesiyle prodaktif hale gelir. Bazı tiplerde öksürük, enfeksiyona bağlı olarak gelişir.

-Hemoptizi,

-Wheezing,

-Stridor,

-Dispne (Tıkanmaya bağlı),

-Amfizem ( bronşlar kısmen tıkanmışsa )

-Atelektazi ( bronşlar tam tıkanmış ise ),

-Göğüste derinden gelen künt ağı olur. Akciğer dokusu ağrıya duyarlı değildir. Ağrı, paryetal plevraya, kostaların periost tabakasına metastaz olduğunda ortaya çıkar.

Komşu organlara yayılıma bağlı olarak çıkan belirtiler:

Komşu organlara yayılma bağlı olarak ortaya çıkan belirtiler:

Apeks tümörleri, paravertebral büyüme göstererek sempatik ganglionlara baskı yapması sonucu;

-miyozis

-Prozis

-Enoftaslmi

-Terleme olur.

Larengeal sinir felcine bağlı olarak;

-Sesin kalınlaşması, disfalji ( özefagusa bası sonucu ), sulu gıdaların aspirasyonu görülür.

Frenik sinir felcine bağlı olarak;

-Diyafragma felci ( Diyafragmada tek taraflı yükselme olur. ) ve şiddetli nefes darlığı gelişir.

Merkezi sinir sitemine yayılmada;

-Nörolojik bulgular, baş ağrısı, baş dönmesi, hemipleji, körlük ve afazi meydana gelebilir.

Kardiyovasküler yayılımda;

-Aritmiler, emboli, kalp yetmezliği, kalp tamponadı gelişebilir.

Tümör hücreli tarafından hormon yapımına bağlı olarak ortaya çıkan tablolar;

-PTH (para tiroid hormon)’ a benzer madde yapımını hiperparatiroidi,

-ACTH (adrenokortikotrofik hormon)’ a benzer madde yapımı Cushing Sendromu,

Bunlar gibi birçok hormon benzeri maddeler yapabilir ve salgılayabilir.

İskelet sistemine ait bulgular:

-Uç noktaları yeni kemik yapımı, yumuşak dokularda şişmeler, karakterize hipertrofik pulmoner osteoartropati görülür.

Genel Belirtiler

-Zayıflama,

-İştahsızlık

-Halsizlik olur.

Akciğer Tümörleri Tedavi ve Bakımı


Tedavi de en önemli nokta sigara içenlerde kesinlikle sigaranın bıraktırılmasıdır.

Erken dönemde ise cerrahi olarak tümör çıkarılır. Lezyon ve yakın çevresi, lobektomi veya pnömonektomi ile alınır. Çünkü tedavi sonrası uygulanan kemoterapi, hastalığın tekrar olma olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca beyni koruma amaçlı radyoterapi verilmektedir.

Cerrahi tedavi olmayan hastalarda kemoterapi ve torakal radyoterapi, aynı anda verilmekte ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Hastaların kemoterapi ve radyoterapi aldıkları dönemde beslenme, ağız ve vücut temizliğine özen göstermeleri gerekir. Ümmin sistem baskılandığı için enfeksiyona açık hale gelir. Bu nedenle besinlerin, kullanılan eşyaların temizliği ayrı bir önem taşımaktadır. Hasta kendini korumayı öğrenir. Hastaya, tedavinin yan etkileriyle ilgili eğitim verilmeli, psikolojik destek sağlanmalıdır.


Akciğer tümörleri yazımız burada bitiyor. Umarız işinize yaramıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.