28 Aralık 2014 Pazar

Ağrı Belirti ve Nedenleri

Ağrı Belirti ve NedenleriÇocuklarda ağrıyı değerlendirmek kolay değildir, tedavi yaklaşımında bulunmak ise erişkinlere göre çok daha zordur. Özellikle daha derdini yeterince anlatamayan süt çocuklarında ağrıyı korku açlık, endişe ve dikkat çekme davranışlarından ayırmada çok sıkıntı çekersiniz. Bebekler ağrı karşısında genellikle gözlerini kapar, bileklerini büker ve ayaklarını karnına çekerler. Kucağa almak, beslenmek ve gerekirse ağrı kesici şurup vererek belirtilerin yok olup olmayacağını görmek, ağrıyı açığa kavuşturmaya yardımcı olur. Bebeklerde ağrıyı anlamanın en iyi yolu, belki de yüz ifadelerini incelemektir.


Üç.yedi yaş arası çocuklar ağrının şiddeti, yeri ve gidişini daha iyi tanımlarlar ve ailelerine yol gösterirler. Daha büyük çocuklarda ağrı değerlendirmesi çocuğun verdiği sözlü yanıtlara, davranışlarına yüz ifadesine ve klinik tablosuna göre yapılmalıdır.

Ağrı NedenleriBu başlık altında ağrı genel ilkeleri ile değerlendirilecektir. Organlara yönelik özel ağrılar ise kendi konularında açıklanacaktır. Ağrının sayılamayacak kadar çok nedeni vardır. Çocuklarda en sık rastlanan nedenler arasında ;1. Enfeksiyonlar: Özellikle idrar yolu, kulak enfeksiyonları ve arseler

2. Çarpma, vurma ve burkulmalar,

3. Romatizmal ağrılar bulunur.Çocukluk yaş grubunda ağrılar psikolojik kökenli de olabilir. Yere düşüp bileğini inciten bir çocuğun ağlama ve ağrısının içinde korku, endişe ve güvensizlik duygusunun payı çok fazladır. Çocuğun sevgi dolu bir kucaklama sonrası sakinleşip ağlamasının azalmasına sanırım her anne ve baba şahittir.Bazı ağrılarsa tümüyle ruhsal kökenlidir. Gezmeye çıkmak için 'karnım ağrıyor, doktor amcama gidelim ' diyen çocuk az değildir, sabahları okula gitmemek için karın veya baş ağrısını öne süren yeterli sayıda ilkokul öğrencisi bulunur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.