21 Aralık 2014 Pazar

Ağız Ülseri Belirti ve NedenleriAğız Ülserleri


Ağız ülserlerinin iki farklı şekli vardır. Birincisi aftöz ülserler, ikincisi herpes simplex ülserleridir.

Aftöz Ülserleri


Aftöz ülserleri birden fazla nedeni vardır. Hastaların hemen yaklaşık yarısında bu sorun ailenin diger bireylerinde de gözlenir. Bu yaraların sürekli oluştuğu çocukların bağışıklık sistemlerinde bir sorun olabileceği akla gelir.


Yanaklarda dilin üstünde veya yumuşak damakla sert ağrılı ve deriden çökük ve keskin hatlı yaralardır. Başlangıçta yüzeyleri kırmızıdır, zamanla çevreleri kırmızı renkli yaralara dönüşürler. Çoğunlukla 2-10 mmçapındadırlar ve 7-10 gün içinde kendiliğinden iyileşirler. Nadiren 10 mm’den büyük olur ve iyileşmesi 20-30 günü bulur.

Herpes Simplex Ülserleri 


Bu ülserler aftöz ülserlerden kolay ayırma şekli yerleştikleri yerleri bilmektedir. Aftör ülserler sadece ağız içinde oluşurlarken tekrarlayan herpes enfeksiyonları sadece dudakları tutarlar.

Uçuk çocuklarda önce birincil enfeksiyon olarak ortaya çıkar. Bu dönemde aftöz ülsere çok benzer tablo çizer. Ateş salya artışı ağız kokusu, bazen boyun lenf bezlerinde şişme ve boğaz ağrısı oluşur. Çocuğunuzun ağzında içi su dolu kesecikler ortaya çıkar, genellikle bunlar kendiliğinden yırtılır ve yaralara dönüşür. Çocuğunuzun genel durumu bozulabilir ve halsizleşebilir. Hastalık 7-14 gün sürer.


Tanı ve Tedavisi


Ağız ülserleri genellikle zararsızdır ve çoğunlukla kendiliğinden iyileşir; ancak çok ağrılı oldukları için bir uzmanın yardımı gerekir.


Yaralar yaktığı için çocuğunuzun beslenmekten kaçınır. Ağrıyı azaltan ağız jelleri ve büyük yaralarda şişliği , ağrıyı azaltan ve ağız içinde eriyip yaranın üzerini kaplayan steroidli ilaçlar da kullanılabilir. Doktorunuzun tablonun ciddiyetine göre bir ilaç seçimi yapar. Çocuğunuzun ağır bir herpes simplex enfeksiyonu varsa veya bağışıklık sistemi baskılanmışsa virüslere karşı kullanılan ilaçlara doktor kontrolü altında başlanabilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.