21 Aralık 2014 Pazar

Ağız Sağlığı İçin Faydalı Yiyecek ve İçecekler


Ağız Sağlığı
tibbitedavi.com olarak ağız ve diş kategorimizdeki bir diğer yazı olan ağız sağlığı için faydalı yiyecek ve içecekler yazımızla devam ediyoruz. Bu yazımızda ağız sağlığı için faydalı yiyecek ve içecekleri aktaracağız, ağız sağlığı için ne yemeliyiz, ağıza iyi gelen içecekler hakkında detaylı bilgiler sunduğumuz yazımız için iyi okumalar diliyoruz.İyi bir ağız sağlığı ve diş çürüklerini önlememiz için yediklerimiz kadar sıklıkta beslendiğimiz de önemlidir. Ağızdaki bakteriler, yiyeceklerdeki şekeri aside dönüştürür. Asit diş minesine saldırır ve çürüme işlemini başlatır. Bu nedenle sık sık atıştırmanın dişlerin daha çabuk çürütür.


Ağız Sağlığına İyi Gelen Besinler
Ağız sağlığımıza iyi gelen besin seçimlerinin başında peynir, balık eti, fındık, süt ve süt ürünleri gelir. Bu besinler diş minesini korumaya yarayan kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Peynir dişlerinize oldukça yararlıdır.


Özellikle peynir dişler için birden çok yarar sağlar. İlk olarak ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller. Özellikle dişe yapışan şekerli gıdalar alındıktan sonra yenilecek bir parça peynir, şekerin dişleri çürütme etkisini gidermeye yarar.

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurdun dişlere olan faydaları saymakla bitmez. Yeni başlayan diş çürüklerinin tamirinde içindeki kalsiyum çok faydalıdır. Ayrıca, periodontal rahatsızlıkların daha yavaş ilerlemesine neden olur. Diş kayıplarını önlemeye yardım eder.

Ağız ve Dişlere iyi gelen MeyvelerHalk dilinde kütür kütür tabir edilen, elma, armut gibi sert meyveler ve sebzeler dişlere faydalı diğer besinlerdir. Dişleri temizleyen bu sert ve lifli besinler; ekstra çiğnemeyi gerektiren bir yiyeceklerdir. Ekstradan tükürük salgılanmasını sağlarlar, böylece bakterileri etkisiz kılarlar. Kereviz, havuç,armut, elma bu besinlere örnektir.


Ağız kokusuna neden olan yiyecekleri tükettikten sonra biraz maydanoz çiğnemek hoş bir ağız kokusuna sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede ise kötü ağız kokusu maydanoz sayesinde hoş bir kokuya dönüşür.


Kuru yemişler ve çekirdekleri tüketmek diş yapısını güçlendirerek, dişin iç yapısını güçlendirir. Ayrıca, bu besinler bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturan doğal yağlar içerirler. Bu yağlar diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu besinler zengin kalsiyum kaynağıdır.


Bitkilerle diş beyazlatmak mümkündür, ada çayı bitkisi ve limon suyu kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı kurutulmuş ada çayı, 1 çay kaşığı karbonat ve yeteri kadar limon suyunu macun haline getirip dişlerinize uygularsanız, bu bitkilerin özlerinden dolayı dişlerinize bitkisel diş beyazlatma tekniği uygulamış olursunuz.

Ağız Sağlığı İçin İçeceklerAğız sağlığınız için sık sık adaçayı içmeye, çayınıza bir yaprak nane ve bir karanfil atmanızda fayda vardır. Özellikle naneli ve karanfilli içecekler ağız sağlığı için oldukça yararlıdır.


Yazımız burada bitiyor sizde değerli görüş ve yorumlarınızla katkıda bulunabilir, yazımızı daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.