21 Aralık 2014 Pazar

Ağız Kokusu Sorunu ve Çözümü

Ağız Kokusu Sorunu

tibbitedavi.com olarak sizin için ağız kokusu sorunu ağız kokusu çözümü ağız kokusuna neden olan şeyler hakkında bir yazı hazırladık iyi okumalar.Ağız kokusu cevap arayan en nitelikli sorulardan bir tanesidir. Ülkemizde birçok kişi ağız kokusu sorunlarıyla boğuşmaktadır. Ağız kokusu sorunlarını oluşumları sadece erkek bireylerde kısıtlanan bir durum değildir. Ama sizler bu yazımız da erkeklerdeki ağız kokuları ve tedavi şekillerinden bahsedeceğiz.
Ağızda oluşan, genellikle hoş olmayan kokulara ağız kokusu denir.Ağız kokusu gelişmiş toplumlarda olmak üzere her toplumun yaşadığı, dünya genelinde sıkça rastlanan bir sağlık sorunudur.Ağız kokusunun en önemli etkisi bireyin sosyal hayatına verdiği zarardır.Birey ağız kokusu nedeni ile sosyal hayatında sıkıntı çekebilir.Biyolojik bakımdan ise ağız kokusu ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Ağız Kokusu Nasıl Oluşur

 

Öncelikle ağız kokusu nasıl oluşur sorusunu sormalıyız ki vereceğimiz cevap da şu olur. Ağız kokusu yeme içme gibi durumlarda aldığımız besinlerin diş tabakamıza bıraktığı toksinlerden oluşan bir durumdur. Yani ne yersek bunun toksinleri ağzımız da birikir ve ağız kokusu oluşturabilir. Ayrıca yemek yemememe gibi durumlarda ağız kokuları oluşmaktadır. Buda toksin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Ağız kokuları tamamıyla dişlere bağlı bir durumdur. Diş temizliğine özen gösteren bireylerde ağız kokuları çok daha az yaşanırken diş temizliğine önem vermeyen bireylerde de ağız kokuları epeyce fazla gözükmektedir.

Ağız Kokusu Spreyi

 

Ağız kokuları için çeşitli ağız spreyleri bulunmaktadır. Bu spreyler yardımıyla ağız konunuz giderebilirsiniz. Ama bunlarında pek fazla önerilmediğini söylemeliyiz, çünkü kimyasal bir ilaçtır. Ama bunların ötesinde ağız kokusu giderilebilecek çeşitli doğal yöntemlerde vardır. Onlardan bir tanesi de uzman doktorların önerdiği karanfil yöntemidir. Bir bardak suyun içine tarcın ve karanfil atıp sabaha kadar bekletmeliyiz ve bu karşı sabah ve akşam olarak tüketirseniz ağzı kokularınızı büyük ölçüde gitmiş olacaktır. Ağız kokusunu gidermek için 1 yemek kaşığı suya çay ağacı yağı ve tarçın yaprağı yağından 2 şer damla damlatarak ağzınızı gargara yapabilirsiniz.
Fizyolojik Ağız Kokusu
Açlık haline ve tüketilen gıdalara bağlı olan, genellikle yemekten sonra rastlanan ağız kokusudur.Fizyolojik ağız kokusuna yüksek protein içeren gıdalar(yumurta,süt ve süt ürünleri,kırmızı et,sakatat,fındık,tahıl ürünleri), sülfür içeren gıdalar(turp,soğan,sarımsak,havuç,kereviz,lahana) neden olmaktadır.Ayrıca alkol,sigara,kahve gibi tüketimi fizyolojik ağız kokusuna neden olmaktadır.Fizyolojik ağız kokusu, özenle yapılan ağız temizliği sayesinde ortadan kalkmaktadır.
Patalojik Ağız Kokusu
Patalojik ağız kokusu olanlar genellikle ağızlarının koktuğunun farkında değillerdir veya ağızlarının koktuğunu kabullenmek istememektedirler.Buna bağlı olarak da diş hekimine müracaat etmezler. Patalojik ağız kokusu tüketilen maddelerle ilgili değildir, ağzın hijyeni, diş ve diş eti sağlığı ile alakalıdır.Fizyolojik ağız kokusu gibi tedavi edilemez, diş hekimi tarafından kokunun kaynağının bulunup müdahale edilmesi ile tedavi edilir.

 

Ağız kokusunun genel nedenleri

 

Tüketilen maddeler
Açlık,diyet
Şeker hastalığı
Böbrek ve karaciğer yetmezliği
Alkol ve sigara
Protein ve sülfür içeren besin maddeleri
Diş ve diş eti hastalıkları
Ağız kokusu ile ilgili yazımız burada bitiyor, sizlerde değerli görüş ve yorumlarınızı yazabilir yazımızı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.