28 Aralık 2014 Pazar

Ada Çayının Faydaları

Ada ÇayıAda çayı isimli bitki ballıbabagiller familyasından kokulu bitkilere verilen genel isimdir. Bir çok türü vardır, çayır ada çayı batı ve güney-batı Anadolu'da bol olarak yetişmektedir.


Ada çayı bitkisi 30-70 cm boyunda çalı gibi bir görüntüye sahip menekşe renkli çiçekleri halka halinde dizilmiş bir görüntüsü vardır. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak, ıtırlı bir koku yayar. Çevresine ıtırlı hoş bir koku yayan mavi–menekşe renkli çiçeklerin pırıltısı uzaklardan seçilebilir. Bitki yaprakları çiçeklenme öncesi, mayıs ve haziran aylarında toplanır. 


Bu bitkinin toplanmasında uzmanlık önemlidir, uzman olmayan kişilerin topladığı bitkiler değerlerini yitirirler. Etken maddelerinin doruğa ulaştığı öğlen saatlerinde toplanan yapraklar, gölgeli ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır. İyice kuruduktan sonra ince kıyılarak, hava almayan kaplarda saklanır. Adaçayının Latince adının ilk kelimesi olan “salvia” korumak, korunmak ve muhafaza etmek anlamına gelmektedir.

Adaçayının FaydalarıAda çayı bitkisi içerdiği salvin, carnosol asiti ve cirsimaritin gibi maddelerle antibiyotik özelliği olan etkin bir bitkidir. Özellikle salvin ve carnosol asidi, bakterilerin çoğalmalarını engellemektedir. Adaçayında bulunan önemli bir eterik yağ ise cineol isimli maddedir. Cineol, öksürüğü engelleyici bir maddedir. Kısaca, adaçayı hem doğal bir antibiyotik hem de doğal bir öksürük engelleyicidir. 

Bu bitkinin çiçekleri, gargara ve ada çayı sirkesi yapmak için de toplanır ada çayı sirkesi için bir avuç çiçek, doğal sirkenin içinde bir zaman bekletilir, elde edilen sirke, uzunca bir zaman hasta yatağından kalkamayan kişilere rahatlatıcı ve canlandırıcı anlamda sürülerek, masaj yapılır.

Ada Çayı KullanımıAda çayı bitkisi şişkinlik, ishal ve bağırsak iltihabı rahatsızlıklarında kullanılır. Çalkalama veya gargara yapılarak diş eti kanamaları için kullanılmaktadır. Haricen uygulandığında derideki yaraları hafifletir, cilt yanıklarına oldukça iyi gelir. Hekimler anne sütünü düzene sokmak için ada çayı kullanırlar. Ada çayı, tüm bu problemlere faydaları bildirilen bir bitki olmasına rağmen, tıp çevrelerinin güvenin kazanmış bir bitki değildir, hakkında tartışmalar vardır. Özellikle fazla kullanmaktan kaçınılmalıdır.


Tüylü ve gri bir renkte olan yapraklarının kurusu çay gibi haşlanarak içildiği gibi, et yemeklerine koku ve lezzet vermek amaçlı da kullanılır. Özellikle karaciğer, ördek, kaz, tavuk ve av hayvanlannın kızartmalannda çok hoş bir koku ve tat verdiği için kullanılir. Avrupa mutfağında kızarmış patateslerin, hamurlara koyulan yağlara koku verilmesinde, salamurada, etlerin dinlenmesinde çok kullanılır.


Siz de ada çayı hakkındaki görüş ve tecrübelerinizi yorum olarak paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca ada çayının faydaları konulu yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz teşekkür ederiz.

1 yorum:

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.