28 Aralık 2014 Pazar

Acı Kavunun Faydaları

Acı KavunAcı kavun olarak bilinen bitki çiçekli bitkiler familyası olan kabakgiller bitkisinin bir türüdür. Kökü otuz ile kırk santimetre, gövdesi ise bir iki metreye kadar gelişir. Meyvesi dört – beş cm boyunda, küçük uzun yumurta biçiminde, yeşil renkli ve üzeri pürtüklüdür. İçinde sümüksü bir sıvı, siyaha çalan koyu kahve renkli tohumları vardır.


Meyve olgunlaştıkça içinde büyük bir basınç toplanır ve rengi hafifçe sararır. Sonra patlayarak tohumlarını dört – altı m uzağa fırlatır. Acı kavun; Acı hıyar, eşşek hıyarı, acı düvelek olarak da bilinir. Bu bitkinin taze meyvesi sıkıldığında, bitkinin tohumlarını da içeren mukus benzeri bir salgı fışkırtır.Acı Kavun YararlarıAcı kavun eski dönemlerden beri bilinen bir bitkidir. Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar baslıca bağırsak sorunlarını giderici olarak kullanmışlardır. Hipokrat peklik gidermekte kullanmış ve bitkinin sertliği hakkında da uyarıda bulunmuştur. Kaynatılarak yapılan kök lapasını ayak parmağındaki gut hastalığı için, suda kaynatılan kök çayını siyatikte lavman, diş ağrısında gargara ve deri hastalıklarının tedavisinde yararlanılmıştır.


İbni Sina da üzerinde önemle durmuştur. Matthiolus ise meyve suyu ve kökünün tozunu balla karıştırarak balgamlı, iltihaplı boğaz ağrıları için kullanmıştır. Lonicerus yapraklarından preslenen suyu kulak ağrıları için kullanmıştır. Tarih boyunca kolera, epilepsi, üremi ve angine karsı kullanılmıştır.


Acı kavun suyu, yaprağının suyundan daha etkilidir. Felce, kaşıntıya, karaciğer hastalıklarına, siroza, böbrek ve mesane hastalıklarına, romatizma, gut ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

Acı Kavun KullanımıAcı kavun yaralara haricen uygulamak için kökün iç kısımları bıçakla kazınarak lapa yapılır. Müshil amaçlı kullanmak içinse 15 gram kök bir litre suda 10 dakika kadar kaynatılır ve sıcak olarak süzülür. Bu süzülen kısım tekrar kaynatılarak yarısı uçurulur. Günde iki – üç bardak içilebilir. Daha fazlasını içmek tehlikelidir. Kanlı ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.


Bu bitki sinüzit tedavisinde kullanılabildiğine dair yorumlar olmasına karşın ciddi zararlara seçenek açabilir. Bu zararlar arasında mukoza tabakasında hasar, boğazda yanma, nefes almada güçlük sayılabilir. Uzman hekime danışılmadan kullanılması son derece tehlikelidir. iki gramdan fazla alınan bitki dozajı, ciddi alerjik reaksiyonlardan dolayı ani nefes durmasına seçenek verebileceğinden kaynaklı öldürücü etkiye sahip olup sinüzit için doğru kullanımı bir hekim eşliğinde yapılmasını gerektirir.


Sizde acı kavun hakkındaki görüş ve tecrübelerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca yazımızı sosyal medyada paylaşarak daha fazla insanın yararlanmasını sağlayabilirsiniz şimdiden teşekkürler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.