28 Aralık 2014 Pazar

Acı Baklanın Faydaları

Acı BaklaAcı bakla adıyla bilinen bitki, baklagiller familyasından, iki yüz kadar cinsi bulunan bitkidir. Baklagillerden, bir metreye kadar uzayabilen, yaprakları parçalı, acı taneli, salkım şeklinde çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Yahudi Baklası ve Termiye olarak da bilinir. Acı baklanın sıklıkla yetiştiği bölgeler , Akdeniz bölgesi, Bursa, Antalya ve Konya çevreleridir. içeriğinde; sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler bulunur.


Acı baklanın bazı türleri süs yeşil gübre olarak tarlalara ya da süs bitkisi olarak bahçelere ekilir. Acı bakla gıda olmaktan daha çok, halk arasında çeşitli hastalıkların tedavisine yardımcı olması amacıyla kullanılır. Acı bakla tohumu ise genellikle hayvan yemi olarak kullanılır.Acı Baklanın FaydalarıAcı bakla bitkisi kızıl derililer tarafından kısırlık için kullanılırdı. Acı bakla suyu, dıştan sürüldüğü zaman vücuttaki sivilcelere, uyuz ve alaca hastalıklarına, çillere ve habis yaralara karşı faydalıdır. Cilt hastalığı, böcek sokmasına ve romatizmalı ağrılara lapası yapılarak harici kullanılır. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atar.


Besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü nüfuz gösterir. Böbreklere faydalıdır, böbrek iltihabında kendisinden yararlanılır, böbrek taşlarının ve böbrek kumunun düşürülmesine yardımcı olur.

Acı Bakla KullanımıAcı bakla tohumları kavrularak çekilir ve toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak veya lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde genellikle yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir. Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.


Siz de acı bakla kullanımı özellikleri faydaları yararları hakkında bilgilerinizi yorum olarak bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca Yazımızın daha fazla insana ulaşması için sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Acı bakla yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.