28 Aralık 2014 Pazar

Abdestbozan Otu Faydaları

Abdestbozan OtuAbdestbozan otu ismi verilen bitki, gülgillerden, siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitkidir. Nemli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Yeşil ve kırmızı renklerde güzel kokulu çiçekler açan abdestbozan otu, nemli bölgeleri seven bir bitkidir. 

Abdestbozan otu, Mart ve Nisan aylarında kırmızı renkte çiçek açar. Sonbaharda meyveleri olgunlaşır. 
Meyveleri önce kırmızı sonra kahverengi renk alır. Çatallı dikenleri vardır. Kimyasal olarak siyah ve yeşil boya elde edilir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin egemen olduğu Akdeniz ve Ege bölgelerinde 300 metre yüksekliğe kadar orman içi açıklarda yetişir. Bileşiminde temizleyici özellikleri bilinen saponin ve yağ vardır.Abdestbozan Otu YararlarıAbdestbozan otu vücuda dinçlik verir. Mideyi kuvvetlendirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Ateşi düşürür. Baş ve göğüs ağrılarını dindirir. Balgamı söker. Boğmaca ve öksürüğe iyi gelir. Bademciklerde oluşan şişlikleri indirir. Çıbanların olgunlaşmasını hızlandırır. Burun kanamalarını kesmeye yardımcı olur.

Abdestbozan Otu Kullanımı ve Abdestbozan ÇayıTaze yaprakları salatalarda kullanılır. Abdestbozan otu kökleri, sinir otu çayına katılırsa iltihap durdurucu nüfuz gösterir. Özellikle ateş düşürücü ve ağrı kesici etkilerinden dolayı abdestbozan otu doğal aspirin olarak da adlandırılmaktadır.


Abdestbozan otu kullanımı için evvela onun kökü kurutulup öğütülür. Bir bardak suya bir yemek kaşığı koyulur ve 10 saat bekletildikten sonra süzülerek içilir. Bu karışımı günde iki su bardağı içmek gerekir. Gargara yapmak için iki yemek kaşığı toz 250 ml suda kaynatılır. kaynatılan su soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra suyuyla gargara yapılır.


Siz de abdestbozan otu hakkındaki görüş tecrübe ve bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız seviniriz. Ayrıca yazımızı sosyal mecralarda paylaşabilir daha fazla insana ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Abdestbozan otu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.