14 Eylül 2014 Pazar

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit TedavisiSoğuk havalarda bir çok insanın canını sıkan sinüzit belasına karşı yapmanız gerekenleri aktaracağımız bu yazımız umarız sizlere faydalı olur. SinüzitBurun, alın, şakak ve göz çevresindeki içi hava dolu boşluklara, sinüs denir. Sinüslerin büyüklüğü değişiktir ve sayıları yaklaşık 15-20 civarındadır. Bu sinüsler, kanallarla buruna açılırlar. Bu kanalların içinden burun mukozası geçer.Bu mukozanın ürettiği salgı burun içine gelir ve solunum yollarının ısıtılmasını ve nemli kalmasını sağlar. Bu mukoza iltihaplanırsa, sinüzit oluşur. Kronik ve akut olmak üzere iki tip sinüzit vardır.


Sinüzit BelirtileriBaşınız ağrıyor, burnunuz akıyor ve genziniz yanıyorsa dikkat siz de sinüzit olabilirsiniz. Genellikle nezle ya da grip belirtileriyle karıştırılan sinüzit hastalığı kişinin yaşam kalitesini düşürmekte ve tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara sebep vermektedir. Sanıldığının aksine soğuk havaların sinüzitle ilişkisi olmadığını, sadece vücut direncini düşürerek sinüzite yakalanma riskini arttırmaktadır.


Türkiye’de her yıl 15 milyon kişinin bu hastalıktan etkilenmektedir, hastalığın genellikle üst solunum yolları enfeksiyonları sonrasında ortaya çıktığını bildirdi. Siz de birçok kişi gibi başınız sıklıkla ağrıdığı için doktora görünme ihtiyacı bile duymadan, “benim sinüzitim var” teşhisini koymuş olabilirsiniz. Aslında, bilinenin aksine, sinüzitin en temel belirtisi çoğu zaman baş ağrısı değildir. Israrla teşhis koymak isteyenlere ipucu verelim: Bir haftadan uzun süren nezlelerin büyük çoğunluğu sinüzit diyebiliriz.


Sinüzit, akut ve kronik olmak üzere ikiye ayrılıyor. Akut sinüzit antibiyotik, grip ilaçları, okyanus suları ile burun lavajı gibi basit tedaviler ile düzelmektedir. Alerjik bünyesi olan hastalarda bu tedaviye ek olarak alerji ile ilgili ilaçlar da eklenebilmektedir. Kronik sinüzit ise belirtilerin 3 aydan daha uzun sürdüğü, burun akıntısı, yüz ağrısı, baş ağrısı, gece öksürük atakları, halsizlik, ağız kokusu gibi çeşitli belirtiler ile seyreden bir hastalıktır. Kronik sinüzit tedavisinde, gerekirse cerrahi müdahalelere de başvurulabiliyor.


Sinüzit, tedavi edilmediği takdirde, yaşam kalitesini düşürmekle kalmayıp, kafa içi komplikasyonlara kadar varabilen ciddi sorunlara yol açmaktadır. Yukarıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçına sahipseniz, vakit kaybetmeden bir Kulak Burun Boğaz uzmanına görünmenizde faydalı olacaktır.


Sinüzit Yapılması GerekenlerEğer sinüzitiniz varsa ilk başta doktor tedavisi şarttır ondan sonra bol sıvı tüketmek ile işe başlayabilirsiniz, normalde tükettiğimiz sıvı miktarından bir miktar fazla sıvı alınmalıdır. Bitkisel çaylar özellikle ıhlamur sinüzite faydalıdır. Vücut direncini yüksek tutmak da sinüzit için önemli sonuçlar verir bunun için istirahat, düzenli uyumak aşırı efordan sakınmak uygulanabilir yöntemlerdir. 

Tabi ki burnu bol bol yıkamak vazgeçilmezdir, burun kanallarını bilhassa tuzlu su ile yıkayıp çalkalamak iltihabı boşaltamaya yardımcıdır. Sinüzit için buhar kullanmak, burun kanallarını nemli tutmak iltihabın boşalmasına yardımcı olur. Bunun için buhar solumak oldukça faydalıdır. Su kaynatıp buharı solunabildiği gibi içilen bitkisel çayların bile buharı solunabilir.


Sinüzit ve soğuk havalarda yapılması gerekenler yazımız burada bitiyor. Sizlerde bilgi ve tecrübelerinizi bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz. Böylece daha fazla insanın yararlanacağı bir durum ortaya çıkar. Sinüzit yazımız umarız işinize yaramıştır ve beğenmişsinizdir, eğer yazımızı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşırsanız seviniriz. Teşekkürler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

UYARI

Yasal Uyarı ve Sorumluluk Reddi


Sağlık, kişisel bakım, beslenme ile ilgili tibbitedavi.com sitesinde yazılan yazılar internette yazılan genel bilgilerin derlenmesi sonucu oluşan bilgilerdir. Bu blog hastalık teşhis veya tedavisi amacı taşımaz. Bir sağlık sorununuz varsa ilgili doktora muayene olunuz. Blogda yazılan uygulama anlatım ve tariflerin insanları yönlendirmek gibi bir amacı yoktur. Yazdıklarım bilgilendirme amaçlı yazılardır ve bu yazılardan çıkarılan sonuçlarla yapılacak kür, bakım vb. işlemlerin sorumlulukları blog sahibine ait değildir. Yapılacak bakımlar sonucu oluşan olumlu ya da olumsuz sonuçlar kişilerin sorumluluğundadır. Bu bloğa ulaşmakla yukarıda yazdığımız durumları kabul etmiş olursunuz. Blogumda bulunan yazıların kısmen veya tamamen kopyalanması yasaktır. Yazılarımı kaynak göstererek kullanılabilir, sosyal medyada paylaşabilir ve sorularınızı yorumlar kısmından sorabilirsiniz.