28 Aralık 2014 Pazar

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?

Adet Döneminde Hamile Kalınır Mı?Kadınların büyük bir bölümü adet döneminde cinsel beraberliğe girilirse gebe kalmayacağını düşünür. Bazı çiftler bu dönemde normale oranla daha çok cinsel arzu hissedebilirler.

Yapılmış olan araştırmaya göre Türkiye'de her 100 kadından 10'u adet döneminde eşi ile beraber cinsel beraberliğe giriyor.

Fakat sanılan durumun aksine bu yöntem gebeliğe karşı bir çözüm değildir. Bunun en büyük nedeni yumurtlama zamanlarının farklılık göstermesidir.

Birçok kadın iki adet dönemi içinde yumurtlar ve bu durum da kadının bilinen en doğurgan olduğu zamandır. Fakat yapılan araştırmalara oranla bazen zamansız yumurtlamalarda olabilir.

Vajinada meydana gelen her kanama adet kanaması olmaz ve yumurtlama döneminde meydana gelen benzer vajinal kanama kolayca adet kanaması ile karıştırılabilir.

Adet döneminde olunmasına güvenip cinsel beraberliğe giren kadınınsa böyle bir durumda gebe kalma ihtimali çok yüksektir.

Zamansız yumurtlama bazı durumlarda adet dönemi bitmeden yada adet döneminden birkaç gün sonra olabilir. Her durumda hamile kalma ihtimali vardır.


Adetliyken Hamile Kalmak


Adet döneminde cinsel beraberliğe girmenin doğum kontrolü açısından güvenilir bir yöntem değildir. Fakat hijyene dikkat edildiği sürece bu dönem içinde cinsel beraberliğe girilmesi bilimsel yönden herhangi bir sakıncası yoktur.

Fakat bu dönemin kadın için hassas olduğunu göz ardı etmemek gerekir. İnsan vajinal yol ile bulaşan enfeksiyonlara karşı açıktır ve dikkatli olunmazsa sonralarda ciddi problemler ile karşılaşabilir.

Bununla birlikte cinsel beraberliğin rahim üstünde oluşturacağı baskı da adet kanamasının çoğalmasına neden olabilir. Böyle durumlarda cinsel beraberlikten uzak durmak gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder